skenitde

Vytlačiť

BIOMASA v Teheráne prevzala zelenú Nobelovu cenu

EGA Tehran_2017Tento rok sa slávnostné odovzdávanie konalo v Iránskom Teheráne 15. a 16. januára 2018. Ocenenie prevzal generálny riaditeľ BIOMASA - RNDr. Ladislav Židek. ENERGY GLOBE AWARD je ocenenie často prirovnávané k Nobelovej cene v oblasti environmentalistiky a udržateľného rozvoja. Celkom 60 národností z celého sveta sa zúčastnilo galavečera, ktorého prenos bol vysielaný online na www.energyglobe.info. O úspechu informovali aj slovenské médiá.

Odovzdavanie energy globe wwwBIOMASA, združenie právnických osôb, ako jediná slovenská organizácia, získala už po tretí krát ocenenie Energy Globe Award National. Energy Globe Award je prestížne ocenenie za projekty v oblasti trvalo udržateľného rozvoja, je prostriedkom na zvýšenie povedomia o tejto problematike, prezentáciou riešení najlepších postupov z rôznych krajín, motiváciu ľudí, aby prispeli svojim podielom a presvedčili vlády, aby poskytli potrebný rámec. Toto víťazstvo je zároveň nomináciou do celosvetovej súťaže, kde sú zapojení víťazi zo 178 krajín v kategóriách Earth, Fire, Water, Air and Youth.

Toto ocenenie získala BIOMASA najmä za svoj prínos k environmentálnemu vzdelávaniu rôznych cieľových skupín rámci projektu SMAPUDE_LIFE – Strategické riadenie a plánovanie využívania domácej energie. BIOMASA svojimi aktivitami dlhodobo prispieva k zvyšovaniu informovanosti v oblasti využívania domácich obnoviteľných zdrojov energie, najmä biomasy a slnečnej energie.

Medzinárodné ocenenie ENERGY GLOBE Awards / World Award sa každoročne odovzdáva počas slávnostného ceremoniálu. Od roku 1999 sa slávnostné odovzdávanie konalo v krajinách ako Japonsko, Kanada, Česká republika, Rwanda a pod. V rokoch 2007 a 2008 bol Európsky parlament v Bruseli po prvýkrát vo svojej histórii javiskom medzinárodného ceremoniálu udeľovania cien ENERGY GLOBE.

Významní hostia, ktorí odovzdávali toto ocenenie boli Kofi Annan, Michail Gorbačov, Maneka Gándhí (bývalá indická ministerka životného prostredia), Ahok Khosla (predseda klubu Ríma), predsedovia Európskej komisie a Európskeho parlamentu, GR UNEP Achim Steiner, bývalý šéf kontrolnej skupiny Svetovej banky Prof. Edward S. Ayensu. Herci ako Martin Sheen, Aamir Khan, Peter Falk (Columbo), atď.

Tento rok bude ocenenie odovzdávať držiteľ Nobelovej ceny za mier Prof. Mohan Munasinghe.

TOPlist