skenitde

Vytlačiť

Nechcem byť arbiter – ale názor mám!

Nesprávna tazbaV poslednej dobe sa objavuje veľmi veľa článkov, ktoré útočia na všetkých spracovateľov biomasy. My sa ešte aj voláme BIOMASA!

Každý normálny človek vidí, že slovenské lesy sú drancované. Všetci lesníci sa vyhovárajú na kôrovca, ale kôrovca si naprostá väčšina vôbec nevšíma a hlavne bezhlavo ťažia. Ťažia sa aj také doliny, ktoré boli pýchou a symbolom. Kysuce sú typickým príkladom. Rozširuje sa kôrovcom napadnuté drevo, ale tie sa ťažia len okrajovo. Hlavne sa ťaží zdravé drevo, lebo to sa lepšie predáva. 

Rozsiahla diskusia sa vedie na portáli Radovan Kazda Denník Energie-portal.sk - Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Nemáme po vojne, aby sme nevyhnutne potrebovali peniaze.

Práve naopak drancujeme prírodu a otvárame dvere dolín a vysušujeme ich. Podieľame sa klimatických zmenách a tvárime sa, že nás sa to netýka. Nikto si nevšíma ojedinelé stromy napadnuté kôrovcom a tie neťaží. Tak sa zastavuje kôrovec. Všetky ostatné nezmysly, ktoré sa lesníci naučili na komunistických školách sú taľafatky podobne ako meliorácie pôdy či ďalšie boľševické výmysly.

Ja s plnou vážnosťou tvrdím a môžeme to preukázať, že za 20 rokov fungovania BIOMASY, združenie právnických osôb Kysucký Lieskovec sme ani jeden strom nevyrezali a nenakúpili len na výrobu. Kupujeme výlučne odpady, ktoré iným zostávajú.

Aj ja vidím hlavný problém vo vlastníkoch lesov. Či už sú to lesy štátne, urbárske, cenzuálne alebo len súkromné. Od vlastníkov záleží, čo sa ťaží a koľko sa ťaží. Aj u nás v Rajci a okolí sa zvyšujú kvóty a som z toho smutný. Pociťujeme to na vlastnej koži, ubúda voda, aj tie pramene či potoky čo vždy mali vodu vysychajú. Je to zúfalé. A nevidím žiaľ svetielko na konci, lebo zodpovedným sa podarilo presvedčiť vlastníkov, že pár EUR na dividendách pre vlastníkov je dôležitejších ako mať les. Mať vodu, mať chládok – tento rok je znova toho smutným príkladom.

Ladislav Židek

TOPlist