skenitde

Vytlačiť

Medzinárodné ocenenie pre Biomasové logistické centrum

00 Energy Globe Award 2018 YazdIran 0128.-29. januára 2019 sa konalo slávnostné odovzdávanie Energy Globe Awards 2018 v Iráne. A my sme boli pri tom!

V prestížnej medzinárodnej súťaži získal náš projekt Biomasové logistické centrum ocenenie v kategórii Air ako National Winner Slovakia. Projekt sa realizoval v programovom období 2009-2014, v rámci programu Zelené inovácie Nórskeho finančného mechanizmu na Slovensku. Toto ocenenie sme si prevzali v Iránskom meste Yazd, zapísanom na zozname svetového dedičstva UNESCO. ENERGY GLOBE AWARD je ocenenie často prirovnávané k Nobelovej cene v oblasti environmentalistiky a udržateľného rozvoja. Tento rok bolo toto podujatie spojené i s konferenciou Sustainable towns and cities.

Energy Globe je podujatím medzinárodného charakteru, prezentáciou úžasných zrealizovaných projektov smerom k trvalej udržateľnosti, ochrane životného prostredia a environmentálnemu vzdelávaniu. Energy Globe, súkromná rakúska iniciatíva, je tu od roku 1999 a oslavuje svoje 20. výročie. Úspech tejto iniciatívy je viditeľný najmä vďaka jej databáze s viac ako 20 000 udržateľnými projektmi, z ktorých všetky ponúkajú rôzne riešenia environmentálnych problémov týchto dní. Energy Globe Award je v súčasnosti najprestížnejším environmentálnym ocenením po celom svete - viac ako 182 účastníckych krajín a viac ako 2000 podaní projektov ročne. Významné osobnosti, ako aj veľvyslanci Energy Globe v 90 krajinách podporujú misiu Energy Globe. Cieľom Energy Globe je zvýšiť celosvetovú pozornosť pre trvalo udržateľné a všade uplatniteľné riešenia v oblasti ochrany životného prostredia a motivovať ľudí, aby sa aj v tejto oblasti stali aktívnymi.

Význam ocenenia sme si uvedomili možno až na mieste, pri rozhovoroch s ostatnými ocenenými, či príhovore muža s titulom „sustainable man" Wolfgangom Neumannom, zakladateľom Energy Globe.

Účasť na odovzdávaní prestížnych cien v prostredí, ktoré žilo riešeniami na všetky environmentálne problémy súčasnosti bolo skutočne jedinečné! Navyše miliónkrát znásobené neskutočnými zážitkami v meste, ktoré má tisícročnú históriu a právom ho môžeme považovať za kolísku trvalej udržateľnosti, predovšetkým v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov energie. Veterné veže, ktoré fungujú ako dômyselná staroveká klimatizácia, ktorá nepotrebuje žiadnu elektrickú energiu. Rovnako dômyselný je i systém vodných kanálov, tzv. qanats, ktorými bolo mesto zásobované vodou z prameňov vzdialených pohorí. Môžeme len žasnúť ako v krajine nami tak podceňovanej, dokázali tisícročia zabezpečovať pitnú vodu pre všetkých obyvateľov ako aj ochranu cenných obnoviteľných zdrojov v rozsiahlych púštnych oblastiach.

Cesta do Iránu ani len nebola na našom zozname „to do things". Po zmiešaných pocitoch z udelenia vízovej nálepky do našich pasov sme sa počas cesty autobusom z letiska v Teheráne do srdca Iránu, mesta Yazd pýtali, kam nás to pane Bože vezú? 6 hodinová cesta púštnou krajinou, bez kvapky vody, či zeleného kríka. Cestovali sme s ľuďmi z Indie, Austrálie, Litvy, Švédska, Nepálu a Českej republiky. Hneď po príjazde sme boli pozvaní na prehliadku starého mesta zapísaného na zozname svetového dedičstva UNESCO, a zároveň sme sa pripojili k ostatným účastníkom z celého sveta. Počas prezentácie projektov tu aj naše malé Slovensko zastupoval náš projekt Biomasové Logistické Centrum. A že to boli inovatívne, kreatívne a mnohokrát i životy zachraňujúce projekty. Nosnou témou 99% z nich bola VODA. Zakladateľ Energy Globe, Wolfgang Neumann, vo svojom prejave zdôraznil, že kľúčom k udržateľnosti sú nevyčerpateľné ľudské zdroje, potreba vzdelávať a učiť sa navzájom. Rovnako zdôraznil, že podstatou Energy Globe je fakt, že riešenia na environmentálne problémy existujú, musíme konečne začať spoločne pracovať a učiť sa jeden od druhého.

V ostatných krajinách má toto ocenenie obrovskú PR hodnotu a ocenení tento úspech hrdo prezentujú. V susednom Česku, má táto súťaž i národné kolo, s obrovským gala večerom, odovzdávaním sošiek a hodnotných vecných cien (českých priateľov sme zastavili v polovici zoznamu ich výhry). Našou výhrou bola neskutočná, pre niekoho možno aj bláznivá, cesta do Iránu. Zastupovali sme na nej Slovensko, bez akejkoľvek podpory z verejných zdrojov. Je to však smutný obraz priorít našich kompetentných, ktorí napriek našim neustálym ponukám o zdieľanie skúseností, zdrojov ľudských i tých obnoviteľných, vidia budúcnosť Slovenska niekde v ...

Prihlasovanie projektov prebieha vždy v novembri na stránke www.energyglobe.info. Pre rok 2019 bolo už prihlasovanie ukončené, sledujte preto stránku v Novembri 2019. Ak realizujete zaujímavý projekt alebo o nejakom viete, neváhajte sa prihlásiť !!! Možno pocestujete do Iránu.

TOPlist