skenitde

Vytlačiť

Slovensko zasa negatívne zabodovalo

logo LIFEUpozorňoval som na to v minulosti a dovolím si byť taký drzý, že upozorňujem na to znova a dokonca takto verejne.

Slovensko nezískalo z podpory strategických environmentálnych projektov z programu LIFE z 116,1 mil. EUR z podpory kvality života Európanov ani cent, predpokladám, že nikto nebol schopný ani predložiť žiaden projekt.

Keby som bol minister životného prostredia podal by som ihneď demisiu. Alebo vymenil manažment tohto programu. Za posledných 5 rokov sa manažment vymenil niekoľkokrát.

BIOMASA získala v minulosti 3 projekty podporené týmto programom LIFE, našťastie manažovaným priamo Bruselom, a je v rámci Slovenska v environmentálnych projektoch jednoznačne najúspešnejšou organizáciou. Viackrát som písal pánu ministrovi so žiadosťou o prijatie – neprijal ma ani raz. Myslím, že je ovládaný a musí plniť pokyny tých, čo za neho rozhodujú.

komposterJe nepochopiteľné, kto mohol vymyslieť a z akého dôvodu zaprasiť Slovensko veľkým množstvom predražených plastových kompostérov a rozdávať ich zadarmo. Stali sa aj predmetom kšeftovania. U nás napr. jeden kus stál 130 EUR a bežne sa pritom obdobný dá kúpiť za 60-70 EUR v maloobchode. Komu išlo 50 EUR a prečo? A ako to mohlo byť popreplácané? Väčšina ľudí to aj tak nebude používať. Zaujímalo by ma, ako sa budú kontrolovať indikátory trvalej udržateľnosti na naplnenia množstva skompostovanej trávy a teda redukcie emisií? Normálny človek dávno kompostuje a využíva kompost. Skúste napríklad pohľadať dodávateľskú firmu na internete. A tak ďalej... Odkiaľ pochádzajú tieto predražené odpady? Do tohto roku trávu napr. u nás mohli dať na kôpky. Potom chodilo veľké auto a s veľkým vysávačom to zbieralo. Neviem či za deň nazbierali 1 auto? Tomu sa ozaj hovorí ekológia na Slovenský spôsob: viac nákladov a emisií ako predtým. Riešenie klimatickej zmeny.

Ponúkli sme v minulosti pracovníkom ministerstva, že sme schopní zastrešiť a pripraviť takýto projekt. Odmietli nás. Všetky nami implementované projekty v rámci tohto programu prešli auditmi a nebol nám nikdy krátený ani cent, čo je dôkazom našej serióznosti a kvality. Dokonca BIOMASA získala v roku 2013 ocenenie Best Environmental Project, teda najlepší environmentálny projekt a 3 krát svetové ocenenie Energy Globe Award National, čo je často považované za „Nobelovu cenu za životné prostredie“. Podporené projekty sme dokázali využiť tak, že využívanie peliet ako obnoviteľného zdroja energie aj na Slovensku napreduje hlavne vďaka BIOMASE.

Uvedomujeme si, závisť a pažravosť je hrozná vlastnosť a potápa schopnosť Slovenska kráčať vpred. Pritom slovenské podporné programy na podporu životného prostredia sú rozdeľované podobne ako programy na vedu a výskum, ovládané lobistami a preto sa jednoducho Slovensku ani nemôže dariť na európskej úrovni.

Včerajšie Hospodárske noviny uverejnili rozsiahly článok Zelená energia u nás klesá už tri roky za sebou. Aj to dokazuje, že Slovensko sa uberá veľmi nesprávnym smerom, a to čo denne počúvame z médií o našom excelentnom úspechu jednoducho nie je pravda, ale len umelo vytváraná bublina zo strany politikov. Na pokles vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku upozorňuje aj energie-portal.sk.

podiel energie z OZE 2renewables

Slovensko nenasleduje v oblasti životného prostredia a energetiky Nemecko a iné rozvinuté krajiny, ale beží opačným smerom. Bude veľmi ťažké nájsť vhodné riešenia, pretože záujem lobistických skupín je len a jedine zarábať.

Svoju pozornosť sústreďujeme aspoň na výchovu novej generácie, aby bola iná.

RNDr. Ladislav Židek

Generálny riaditeľ

BIOMASA, združenie právnických osôbTOPlist