skenitde

Vytlačiť

Erik Baláž: O lesoch i novej politike

Erik Baláž je podpredsedom strany Spolu-OD, vo februárových parlamentných voľbách kandiduje za koalíciu PS/Spolu z tretieho miesta. O dlhoročnom ochranárovi a filmárovi stranícky kolegovia hovoria ako o budúcom ministrovi životného prostredia. V rozhovore sa dozviete:

- či je v oblasti životného prostredia v opozícii zhoda

- prečo si myslí, že zonácia TANAP závisí len od štátu

- aký cieľ zníženia emisií by podporoval na európskej úrovni

- čo si myslí o jadrovej energii a zemnom plyne

- v ktorej oblasti vidí budúcnosť obnoviteľných zdrojov

- aké zmeny by urobil v komunálnych odpadoch. 

Celý rozhovor si prečítajte TU. 

Vytlačiť

Škola ochrany klímy v Hoštetíne

drevna stiepka dodava teplo pre celu dedinuV novembri sme sa zúčastnili 2,5 dňového kurzu Školy ochrany klímy u našich susedov v Čechách, v Centre Veronica v Hostětíne. Na prvý pohľad malá nenápadná dedinka v Bielych Karpatoch ukrývala veľa ekologických, rozumných a prospešných riešení infraštruktúry obce.

Popri prednáškach o zmene našej klímy a neveselých prognózach blízkej budúcnosti sme však neupadli do depresie ale dostali návod ako žiť plnohodnotne, zdravo a ohľaduplne k prírode. Ľudia v Hostětíne si tento životný štýl osvojili, nevrátili sa do doby kamennej, ako ekologicky zmýšľajúcich ľudí označuje plénum sveta, žijú v 21. storočí, používajú moderné technológie, ... len ... nepotrebujú konzumný spôsob života.

Vytlačiť

BIOMASA má už 20 rokov

biomasa uvadzaZdruženie BIOMASA už 20 rokov pôsobí na slovenskom trhu, kde sa je podarilo vytvoriť trh s drevnými peletami a zároveň buduje povedomie o využívaní obnoviteľných zdrojov energie. Dnes vidíme, že šetrné využívanie energie z biomasy alebo slnka je dôležitou súčasťou klimatických balíčkov po celej Európe. Ako to vidíme my? Pozrite si náš nový krátky film o biomase. POZRIEŤ FILM

Slovensko však potrebuje legislatívu, ktorá podporí využitie obnoviteľných zdrojov a zníži závislosť našej krajiny na fosílnych palivách. V tejto oblasti totiž v nasledujúcich rokoch dôjde k výrazným zmenám a financovanie fosílnych palív bude postupne ukončené. To znamená žiadne uhlie, zemný plyn, ani príslušná infraštruktúra ...

Vytlačiť

Kde je Slovensko?

Stupavsky - snemovna page-0001Dřevo - strategická surovina českého průmyslu - s týmto príspevkom vystúpil 14.11.2019 pán Stupavský, predseda Klastru Česká peleta v Poslaneckej snemovni Parlamentu Českej republiky. Za účasti ministrov a poslancov z hospodárskych, lesných a podnikateľských výborov hájil dôležitosť drevných biopalív a spaľovacích zdrojov na biomasu pre české domácnosti. Česká republika, rovnako ako Slovensko a ostatné Európske štáty, sa podpisom Parížskej dohody zaviazali vynaložiť úsilie na obmedzenie zvýšenia teploty na 1,5 °C v porovnaní s hodnotami predindustriálneho obdobia, čo by významne znížilo riziká a dôsledky zmeny klímy. Inej cesty niet. 

Vytlačiť

Novinky zo sveta Českej pelety

Ceska peleta 210x280 nahled page-0001Združenie BIOMASA je členom Klastra Česká peleta od jej vzniku v roku 2010. V Českej republike táto organizácia plní dôležitú úlohu pre podporu a propagáciu zvýšeného využívania biomasy na vykurovanie, najmä teda drevných peliet. Členmi sú však i organizácie zo Slovenska, nakoľko u nás chýba akékoľvek zastrešenie a podpora v tomto sektore. Klaster je inovatívny tiež v tom, že podporuje vzájomnú spoluprácu dvoch sektorov, ktoré sú na sebe surovinovo a majetkovo nezávislé, avšak ekonomicky vzájomne prepojené. Jedná sa o sektor produkcie peliet a brikiet na jednej strane a sektor výroby, distribúcie a montáže kotlov na strane druhej. Jeho činnosť sa teda sústreďuje na rozvoj domáceho trhu s ekopalivami - predovšetkým peletami a briketami - vrátane podpory predaja kotlov, zjednocovania noriem, certifikáciou a súvisiacich služieb. Česká republika nám v tejto oblasti ukazuje smer, veď v produkcii peliet sú sebestační a až 96% českých peliet má certifikáciu ENplusA1. 

Na stránke Českej pelety nájdete množstvo užitočných informácií o drevných peletách a vykurovaní. Pozrieť si môžete už i zaujímavé videá a rozhovory o ekologickom vykurovaní a inšpiratívne články o komfortnom vykurovaní populárnom i medzi českými osobnosťami a verejnosťou.

TOPlist